گرايش‌هاي‌ علوم‌ اقتصادي
اقتصاد بازرگاني‌
اقتصاد نظري‌
اقتصاد صنعتي‌
اقتصاد حمل‌ و نقل‌
اقتصاد بازرگاني‌

تعريف‌ و هدف‌ : اقتصاد بازرگاني‌ شاخه‌ كاربردي‌ رشته‌ اقتصاد است‌ و هدف‌ اين‌ رشته‌ تربيت‌ فارغ‌ التحصيلاني‌ است‌ كه‌ بتوانند پاسخگوي‌ نياز واحدهاي‌ اداري‌ و اجرايي‌ باشند.

جايگاه‌ اجتماعي‌ : در حال‌ حاضر مشكل‌ اساسي‌ كشورهاي‌ جهان‌ سوم‌ ضعف‌ در سيستم‌ اقتصادي‌ مي‌باشد كه‌ ناشي‌ از عدم‌ توانايي‌ آنها در به‌ كارگيري‌ امكاناتي‌ است‌ كه‌ در بيشتر اين‌ كشورها به‌ فراواني‌ وجود دارد. دانش‌ اقتصاد به‌ مسئولان‌ اقتصادي‌ كشور، چه‌ در سطح‌ كلان‌ و چه‌ خرد، كمك‌ مي‌كند تا شيوه بهينه‌ از امكانات‌ را بيابند. رشته‌ علوم‌ اقتصادي‌ در سه‌ مقطع‌ كارشناسي‌ و كارشناسي‌ ارشد و دكتري‌ داراي‌ گرايشهاي‌ زير مي‌باشد.

گرايش‌ كارشناسی:1-اقتصاد نظري‌، 2ـ اقتصاد بازرگاني‌، 3ـ اقتصاد حمل‌ و نقل‌، 4ـ اقتصادي‌ صنعتي‌

گرايشهاي‌ كارشناسي‌ ارشد: 1-علوم اقتصادي 2-توسعه اقتصادي و برنامه‌ريزي 3-برنامه‌ريزي سيستم‌هاي اقتصادي   4-اقتصاد انرژي

 

گرايش‌ دكتري‌ : علوم‌ اقتصادي‌

 

خوشبختانه در داخل کشور دانشگاه های مختلفی در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می پذیرد مانند دانشگاه های تهران ـ اصفهان ـ تربیت مدرس

البته ذکر این نکته ضروری است که راه ادامه تحصیل برای دانشجویان گرایش نظری بازتر است و دروسی که این دانشجویان می گذرانند آنها را برای آزمون ورودی کارشناسی ارشد آماده تر می کند و دانشجویان گرایش بازرگانی باید تلاش بیشتری انجام دهند.


توانمندي‌ فارغ‌ التحصيلان‌ اقتصاد : فارغ‌ التحصيلان‌ رشته‌ اقتصاد بازرگاني‌، قابليتهاي‌ فراواني‌ كسب‌ مي‌كنند و مي‌توانند مسؤليتهايي‌ نظير:
ـ مديريت‌ مالي‌ واحدهاي‌ توليدي‌ و تجاري‌
ـ كارشناس‌ و ارزياب‌ اقتصادي‌ طرحهاي‌ عمراني‌
ـ كارشناس‌ امور ماليات‌، گمرك‌ و بيمه‌ .... را عهده‌ دار شوند.

فارغ التحصیلان گرایش نظری بیشتر تحلیل گر مسائل اقتصادی شده و می توانند عهده دار کارهای پژوهشی و تحقیقاتی شوند.


آينده شغلي‌ : بخش‌ دولتي‌ و بخش‌ غير دولتي‌ نيازمند فارغ‌ التحصيلان‌ اين‌ رشته‌ هستند. به‌ ويژه‌ در سازمانهايي‌ مانند:
ـ برنامه‌ و بودجه
ـ وزارت‌ خانه‌هاي‌ بازرگاني‌ و اقتصاد و دارايي‌
ـ ادارات‌ گمرك‌
ـ شركتهاي‌ بيمه‌ و بانكها

 

یک مؤسسه توانمند بخش خصوصی نمی تواند فاقد کارشناس اقتصادی باشد. معمولاً کارخانجات و کارگاه هایی که به صورت سنتی اداره می شوند فاقد کارشناس اقتصادی هستند ولی کارخانجات مدرن که به صورت علمی اداره می شوند حتماً نیازمند یک کارشناس مجرب امور اقتصادی هستند.در حال حاضر در کل رشته های تحصیلی به جز دو رشته کامپیوتر و حسابداری. مشکل اشتغال وجود دارد. برای فارغ التحصیلان این رشته با رشته های حتی فنی، پزشکی تفاوتی وجود ندارد البته حسن گرایش بازرگانی این است که فارغ التحصیلان این گرایش می توانند در زمینه حسابداری هم فعالیت کنند.

تاريخ : پنجشنبه یازدهم آبان ۱۳۹۱ | 12:28 | نویسنده : خواجوئی |
.: Weblog Themes By VatanSkin :.